Krzyżowcy i ich walka z postępującą islamizacją świata…

Krzyżowcy i ich walka z postępującą islamizacją świata...

Krzyżowcy i ich walka z postępującą islamizacją świata… Na początku VII wieku, muzułmańscy władcy zaczęli poszerzać swoje terytoria 0 bizantyjskie i rzymskie ziemie, podbijając Egipt i Bliski Wschód i stopniowo przejmując kontrolę w całej Afryce Północnej, jak również nad wieloma ziemiami z południowo-zachodniej Azji. Na Zachodzie, królestwa katolickie północnej Iberii rozpoczęły serię kampanii znanych jako rekonkwisty, czyli walki chrześcijan o wyparcie Maurów z Półwyspu Iberyjskiego. W 1071 roku, armia bizantyjska została pokonana przez muzułmańskich Turków seldżuckich w Bitwie pod Manzikertem, co skutkowało utratą większości Azji Mniejszej. Taki rozwój wydarzeń, stanowił poważne zagrożenie egzystencjalne dla prawosławnego Bizancjum. Cesarz bizantyjski wysłał prośbę do papieża w Rzymie, prosząc o pomoc wojskową z zamiarem przywrócenia chrześcijaństwa na ziemiach chrześcijańskich. Wynikiem tego była seria zachodnioeuropejskich kampanii wojskowych na obszarach wschodniej części Morza Śródziemnego, powszechnie znanych jako Krucjaty. Na nie wiele się to zdało cesarstwu bizantyjskiemu, gdyż krzyżowcy nie byli ulegli cesarzowi bizantyjskiemu i na zdobytych terenach zakładali własne państwa w sercu samego Bizancjum.

W wyniku krucjat w XII i XIII wieku powstało wiele feudalnych państw stworzonych przez zachodnioeuropejskich krzyżowców w Azji Mniejszej, Grecji i Ziemi Świętej, a podczas krucjat północnych we wschodniej części regionu bałtyckiego.

Pierwsze cztery państwa Krzyżowców, powstały w Levant natychmiast po Pierwszej Krucjacie :

– Hrabstwo Edessy, zostało założone na terenach obecnej Turcji i Iraku w 1098 r., istniało do 1150 r.

– Księstwo Antiochii, założone na terenach obecnej Turcji i Syrii w 1098 r., istniało do 1268 r.

– Królestwo Jerozolimy, założone na terenach obecnej Syrii i Palestyny w 1099 r., istniało do 1291 r.

– Hrabstwo Trypolisu, założone na terenach obecnego Libanu i Syrii w 1102 r., istniało do 1289 r.

Podczas Trzeciej Krucjaty, krzyżowcy założyli Królestwo Cypru. Ryszard I Lwie Serce podbił Cypr w drodze do Ziemi Świętej. Później sprzedał wyspę templariuszom, ale nie byli oni w stanie utrzymać swojej władzy z powodu braku środków i agresywnej postawy wobec miejscowej ludności, która doprowadziła do szeregu powstań ludowych. Templariusze szybko opuścili wyspę i dołączyli do króla Ryszarda, który odsprzedał Cypr, królowi Jerozolimy Gwidonowi de Lusignan w 1192 r., założycielowi dynastii, która trwała, aż do 1489 r.

Po Czwartej Krucjacie, terytoria Bizancjum zostały podzielone na kilka państw:

– Cesarstwo Łacińskie, utworzone po zdobyciu Konstantynopola w 1204 r., istniało do 1261 r.

– Królestwo Tesaloniki, utworzone w 1204 r., istniało do 1224 r.

– Księstwo Achai, utworzone w 1205 r., istniało do 1432 r.

– Księstwo Aten, utworzone w 1205 r., istniało do 1458 r.

– Księstwo Naksos, utworzone w 1207 r., istniało do 1579 r.

– Księstwo Philippopolis, utworzone w 1204 r., istniało do 1230 r.

W numizmatyce pomiędzy pierwszą i drugą wyprawą krzyżowców (1099-1147), bite były głównie monety miedziane oparte na modelu bizantyjskim, w mennicach Antiochii i Edessy. Następnie krzyżowcy rozpoczęli fazę bicia srebrnej monety (ok. 1150 roku) opartej na wzorach europejskich, głównie denarów. Do takich najbardziej imponujących obrazów na monetach z Królestwa Jerozolimskiego należą na przykład Wieża Dawida, czy Bazylika Grobu Świętego.

Krzyżowcy i ich walka z postępującą islamizacją świata...

Po lewej stronie denar z Bazyliką Grobu Świętego na rewersie, a po prawej denar z Wieżą Dawida na rewersie.

Złote monety, krzyżowcy prawdopodobnie rozpoczęli bić ok. 1130 r., monety będące początkowo imitacjami arabskich dinarów i często zawierające błędy w legendach. W 1251 r. papież Innocenty IV zakazał „niechrześcijańskiego” bicia tych monet, czego efektem było pojawienie się napisów o treści chrześcijańskiej, choć nadal w skrypcie arabskim.

Krzyżowcy i ich walka z postępującą islamizacją świata...

Imitacja złotego dinara Kalifa Fatymidów – Al-Almirego (1101-1130)

Wkrótce na naszej aukcji pojawią się monety Krzyżowców o pięknej nazwie: denary turońskie, poniżej przedstawiamy dwa przykłady i zachęcamy do udziału w licytacji.

Krzyżowcy i ich walka z postępującą islamizacją świata...

Krzyżowcy – Księstwo Aten, Wilhelm I de la Roche (1280-1287), denar turoński, mennica: Teby, awers: krzyż w okręgu i napis +:G:DVX:ATENES:, rewers: zamek i napis +THEBE:CIVIS:, srebro, 18 mm, 0.93 g

Krzyżowcy i ich walka z postępującą islamizacją świata...

Krzyżowcy – Księstwo Aten, Gwido II de la Roche (1287-1308), denar turoński, mennica: Teby, awers: krzyż w okręgu i napis + GVI DVX ATENES, rewers: zamek, pod zamkiem gwiazdka i napis + THEBANI CIVIS, srebro, 18 mm, 0.88 g

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Siedziba


ul. Wałbrzyska 15a/11
52-314 Wrocław
kontakt@numismatiqa.com

Newsletter


Bądź na bieżąco, zapisz się do naszego newslettera.